Twoje IP:3.142.250.114

Nasza szkoła kolejny raz chce przystąpić do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego organizowanego przez UNICEF Polska „MALI uczniowie idą do szkoły”.

Celem projektu jest:
•    Zapoznanie dzieci z zagadnieniem dostępu do edukacji na świecie, w tym szczególnie sytuacji dzieci w Mali,
•    Kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego,
•    Zebranie środków finansowych na zorganizowanie edukacji dla dzieci w Mali.
„MALI uczniowie idą do szkoły” to projekt edukacyjno-pomocowy, w ramach którego uczniowie wezmą udział w zajęciach na temat dostępu do edukacji na świecie. W oparciu o specjalnie przygotowane materiały dowiedzą się dlaczego miliony dzieci nie mogą chodzić do szkoły, jak wygląda sytuacja w tym zakresie w różnych regionach świata i co robi UNICEF, aby umożliwić jak największej liczbie dzieci zdobywanie wiedzy. Na podstawie materiału filmowego, nakręconego w tym roku w Mali, polscy uczniowie poznają problemy swoich rówieśników z Afryki.
W ramach akcji uczniowie będą mogli pomóc dzieciom z Mali zbierając fundusze, które umożliwią im naukę. Jako, że naszym celem jest upowszechnienie edukacji, to sposób niesienia pomocy też powinien mieć wymiar edukacyjny. Dlatego proponujemy, aby dzieci i młodzież stworzyły swoje własne książki. Wszystkie książki, które w życiu czytamy wzbogacają nas. Te książki będą miały dodatkową, szczególną funkcję – przyniosą korzyść innym dzieciom. Każdy uczeń może stworzyć dowolną książkę – krótką opowieść przygodową, bajkę, opowiadanie, tomik poezji czy też komiks. Rodzaj literatury, jak i technika wykonania są dowolne. Książki mogą być wzbogacone ilustracjami, zdjęciami, rysunkami. Do wykonania takich książek wystarczą podstawowe artykuły piśmiennicze (kartki papieru, długopisy, kredki) i przede wszystkim wyobraźnia. Uruchom swoją kreatywność i pomóż dzieciom w Mali cieszyć się edukacją.
Wszystkie stworzone przez uczniów książki zostaną zaprezentowane podczas specjalnie zorganizowanej w placówce imprezy – „Dnia Książki dla Afryki” - a zaproszeni do szkoły goście będą mogli nabyć daną książkę w zamian za przekazanie darowizny na wysłanie dzieci w Mali do szkoły. Program obchodów „Dnia Książki dla Afryki” może zostać wzbogacony o przygotowanie przedstawienia teatralnego w oparciu o tekst książki, można go także połączyć z inną zaplanowaną w placówce uroczystością. Ten dzień to też okazja, aby wszystkie nieużywane przez nas książki, które mamy w domach przynieść do szkoły i zorganizować wielką bibliotekę. Każdy z zaproszonych do placówki gości będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie i w zamian za darowiznę na rzecz dzieci w Mali wrócić do domu z książką.
Książki przygotowane przez uczniów z pewnością będą niezwykle ciekawe i oryginalne. Chcemy poznać tę twórczość, dlatego w ramach projektu każda placówka może wziąć udział w konkursie na „Książkę Dzieci Dzieciom UNICEF”. Każda placówka może dokonać wyboru jednej książki, która weźmie udział w konkursie. Nadesłane do UNICEF książki zostaną ocenione przez jury, a dla zwycięskiej placówki przewidziana jest szczególna nagroda – wizyta Ambasadora Dobrej Woli Artura Żmijewskiego. Artur Żmijewski odwiedzi zwycięzców i spotka się z podopiecznymi placówki. Odczyta także treść książki, która wygrała w konkursie i opowie o swojej wizycie w Mali.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z panią Barbarą Pyrz.