Twoje IP:18.118.0.240

Aleksander Świętochowski

W dniu 16 września klasy 2b i 3b rozpoczęły nowy sezon wycieczkowy w roku szkolnym 2016/2017. Uczniowie tych klas udali się do Arboretum w Bolestraszycach, gdzie mogli podziwiać piękne okazy flory polskiej i egzotycznej. Dowiedzieli się o genezie słowa Arboretum – mianem tym określa się wyodrębniony obszar, na którym uprawiane są drzewa, krzewy i krzewinki dla celów naukowych i hodowlanych.

Nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa arbor – drzewo. W Bolestraszycach zajmuje on 25 ha, w tym 0,87 ha stawów. Uczniowie mogli również zwiedzić Muzeum Przyrodnicze ze stałą wystawą ornitologiczną „Chrońmy ptaki” i wystawą fotograficzną autorstwa prof. J. Pióreckiego „XXV lat Arboretum Bolestraszyce”. Prezentowana była także wystawa motyli nocnych oraz wystawa dendrologiczna – szyszek, przekrojów i skamielin. Na terenie Arboretum prezentowane są również rzeźby – wiklinowe obiekty powstałe w czasie Międzynarodowych Plenerów Artystycznych „Wiklina w Arboretum”.

Uczniowie mogli zapoznać się z roślinami użytkowymi, które kiedyś były uprawiane przy każdym wiejskim domu.

W Arboretum są również rośliny rzadkie, zagrożone wyginięciem. Przykładami takich roślin mogą być:

Marsylia czterolistna

Salwinia pływająca

Gatunki objęte Konwencją Berneńską

Wolfia bezkorzeniowa – jest to najmniejsza roślinaokrytonasienna występująca w Europie Środkowej

Kłokoczka południowa – z jej nasion do dziś wytwarza się różańce i paciorki, a dawniej wyciskano z niej olej do oświetlenia i do celów leczniczych.

Len austriacki – jest gatunkiem zagrożonym wymarciem

Po Arboretum przyszła pora na Krasiczyn.

Położony na trakcie Przemyśl – Sanok, w pobliżu przeprawy przez San, zamek w Krasiczynie należy do najpiękniejszych pomników polskiego renesansu. Jego budowę rozpoczął pod koniec XVI wieku Stanisław Krasicki – kasztelan przemyski, potomek przybyłej tu w XVI wieku mazowieckiej szlachty zagrodowej herbu Rogala. Marcin Krasicki, uznawany za jednego z najwybitniejszych wówczas mecenasów sztuki w Polsce, przekształcił surowy zamek obronny wzniesiony przez ojca we wspaniałą, wielkopańską rezydencję.

Niektórzy dosłownie chcieli przenieść się do minionych epok.

Mamy nadzieję, że inni uczniowie pójdą w nasze ślady i ten rok będzie obfitował w atrakcyjne, ciekawe wycieczki, które pozwolą odkryć piękno naszej Ojczyzny.