Miło nam poinformować, że p. Barbara Pyrz została zgłoszona do konkursu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Nauczyciel Wolontariusz". Zadaniem głównym konkursu było przygotowanie maksymalnie 90-sekundowego filmu dowolną techniką, w którym zaprezentowany został kandydat na „Nauczyciela-Wolontariusza Roku” oraz jego praca na rzecz propagowania idei wolontariatu.
Nagranie trzeba było przesłać do Ministerstwa Edukacji Narodowej wraz z krótkim uzasadnieniem.
Komisja konkursowa była pod wrażeniem każdej z nadesłanych prac. Skala, zasięg, pomysłowość i różnorodność działań podejmowanych przez nauczycieli zasługuje na najwyższe uznanie.
Poniżej przedstawiamy film i krótką wzmiankę na temat pracy na rzecz wolontariatu p. Basi.
Pani Barbara Pyrz działalnością na rzecz osób potrzebujących zajmuje się już 18 lat, czyli od początku istnienia naszego Gimnazjum. Zawsze mówi, że dobro okazane drugiemu człowiekowi do nas wraca, często ze zdwojoną mocą. Umie odnaleźć osoby, którym warto pomóc. Przeprowadziła wiele akcji na rzecz potrzebujących z naszej szkoły, miasta i okolicy jak chociażby zbiórka funduszy na zakup protezy stopy ucznia, który urodził się bez wykształconej kończyny i w okresie gimnazjum potrzebował nowej protezy. Wraz z panią Basią pomagaliśmy chorującemu na dystrofię mięśniową - leczenie, rehabilitacja, przystosowanie łazienki do jego potrzeb. Od pierwszej edycji Góry Grosza motywuje nas do zbierania grosików na rzecz dzieci z Rodzinnych Domów Dziecka. Podjęła współpracę z Lubelskim Hospicjum im. Małego Księcia. W celu pomocy małym podopiecznym zostały zorganizowane akcje zbierania nakrętek, które bardzo szybko przerodziły się w akcje miejskie. Przeprowadziła akcję pisania kartek świątecznych z życzeniami do przebywającego w Klinice Budzik będącego w śpiączce Bartusia, mieszkańca Wadowic „Wyślij kartkę – obudź Bartka”. Nawiązała współpracę z OREW w Mielcu, do którego SU przekazał pół tony nakrętek na zakup schodołazu dla Kamila. Umie zmotywować młodzież i ich rodziny do błyskawicznego działania. Tak było w przypadku Kuby Szczepańskiego z Rzeszowa, któremu groziła utrata jedynego oka. Współpracuje z Podkarpackim Hospicjum dla Dzieci włączając się do akcji „Pomóż Mikołajowi” - przez cztery tygodnie pozyskiwała sponsorów,koordynowała zbiórkę paczek świątecznych dla podopiecznych Hospicjum, które następnie zawiozła do Rzeszowa. Podobną akcję przeprowadziła z okazji Dnia Dziecka i powtarza je co roku. Włączyła nas w akcję „Paczka - pomoc Polakom na wschodzie” - zbiórka żywności dla Polaków mieszkających na Ukrainie oraz do akcji „Dzieci dzieciom” w ramach której zbieraliśmy przybory szkolne dla dzieci z rejonów Donbasu. Współpracując z UNICEF Polska jest Szkolnym Koordynatorem do współpracy z tą organizacją, przygotowała i przeprowadziła w szkole Ogólnopolską Kampanię „Wszystkie Kolory Świata” I edycja oraz „Mali uczniowie idą do szkoły” za co szkoła uzyskała Certyfikaty Społecznie Zaangażowanej Placówki. Dzięki niej pomogliśmy Fundacji Hotele Polskie Dzieciom przy budowie Centrum Hipoterapii dla dzieci Autystycznych. Dla pani Basi nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia: kocha to co robi i co najważniejsze potrafi tą miłością zarażać innych. Wielokrotnie odwiedzają nas nasi absolwenci mówiąc, jak wiele nauczył ich szkolny wolontariat i jak wielką odegrał rolę w ich życiu.
https://www.youtube.com/watch?v=j3b2CYuD1UI&feature=em-upload_owner
https://www.youtube.com/watch?v=ZEKQAPp1VHs&feature=em-upload_owner