Na przełomie maja i czerwca bieżącego roku odbyła się polsko-szwedzka wymiana między uczniami Szkoły Podstawowej nr 13 i Gimnazjum nr 4 w Mielcu oraz Aspenskolan w Tierp. Gościliśmy wtedy w szkole i naszych domach w Mielcu uczniów i nauczycieli ze Szwecji. W dniach 11-18 września pojechaliśmy z rewizytą do Szwecji. Organizatorami szkolnej wymiany reaktywowanej po 10 latach byli Marcelina Mosior i Robert Karnasiewicz (SP 13 Mielec - Polska) oraz Jacek Stawarz i Lasse Brunzell (Aspen Tierp - Szwecja).
Szwedzcy przyjaciele przygotowali dla uczniów z Polski bogaty program pobytu w szkole, zwiedzania zabytkowych miast oraz popołudniowych zajęć rekreacyjnych.
Już w pierwszym dniu po przyjeździe uczestniczyliśmy w lekcjach w Aspenskolan w Tierp. Polskich uczniów zachwyciły szczególnie lekcje praktyczne: gotowanie w doskonale wyposażonych w nowoczesny sprzęt kuchenny pracowniach, szycie na maszynach krawieckich oraz majsterkowanie w profesjonalnym warsztacie, gdzie nie brakowało wiertarek, pił i tokarek.
W kolejnych dniach spędzonych w szkole braliśmy udział w szkolnym turnieju piłki nożnej przerwanym czasowo przez próbny alarm pożarowy, który jest przeprowadzany znienacka, co najmniej raz w miesiącu, a także turnieju szachowym organizowanym wspólnie przez Roberta Karnasiewicza i Jacka Stawarza.
Podczas wycieczek zwiedziliśmy piękną Uppsalę – dawną stolicę Szwecji, z której na podbój Polski wyruszały szwedzkie wojska. Mieliśmy okazję obejrzeć tam największą w Skandynawii katedrę. Ma ona 118,7 metrów długości, szerokość katedry wynosi 45 m. W jednej z wież umieszczone są dwa dzwony pochodzące z Polski (zrabowane w 1703 podczas wojny północnej), jeden z nich jest aktualnie największym dzwonem kościelnym w Szwecji. Katedra była miejscem koronacji wielu królów i królowych Szwecji. We wnętrzu katedry znajdują się groby wielu ważnych postaci w historii. Między innymi pochowana jest tam Katarzyna Jagiellonka żona Jana III Wazy. Byliśmy również w jedynym kościele katolickim w 150 tysięcznej Uppsali, który 9 czerwca 1989 r. odwiedził Jan Paweł II.
W Sztokholmie zauroczyło nas morskie muzeum, otwarte 15 czerwca 1990 dla ekspozycji okrętu "Vasa", wydobytego po 333 latach w 1961 r. z dna Bałtyku. Odbudowany okręt ozdobiony jest setkami kunsztownych rzeźb, w 98 % składa się z oryginalnych części. Okręt Vasa daje jednocześnie unikalny obraz Szwecji z pierwszej połowy XVII wieku i jest obecnie jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych na świecie.
W miejscowości Lövstabruk zwiedziliśmy osadę znaną z wytopu żelaza do szwedzkich armat, w której osiedlili się Walonowie, gdzie pracowali i żyli od XVII wieku.
Popołudniami mieliśmy również okazję poznać nowe sporty i potrenować pod okiem profesjonalnych instruktorów. Graliśmy w Padel - to gra podobna do tenisa ziemnego połączonego ze squshem oraz w Parku Parkur sprawdzaliśmy swoje umiejętności gimnastyczne skacząc na trampolinach, wspinając się na drążkach oraz wykonując salta do basenów z gąbkami. Kibicowaliśmy podczas meczu szwedzkiej ekstraklasy piłki nożnej pomiędzy miejscowym IK Sirius Fotboll i wiceliderem Hammarby IF Sztokholm, który zakończył się sensacyjnym dla Szwedów remisem 1:1.
Wymiana młodzieży przynosi oczywiste korzyści jej uczestnikom. Udział w niej pozwolił na doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Ponadto młodzi ludzie mieli możliwość poznać obyczaje, tradycje i kulturę Szwecji, a poprzez udział w zajęciach szkolnych porównać odmienne systemy szkolnictwa. Mamy nadzieję, że wymianę polsko-szwedzką będziemy kontynuować w następnych latach.
https://photos.app.goo.gl/UEws3327Fx3MkX4B8