Andrzej Klawitter, Jedynaczka
Porusza trudne tematy, które dotyczą dzisiejszej młodzieży, i robi to z dużą delikatnością, a jednocześnie z mocnym akcentem. Basia – osierocona przez matkę siedemnastolatka, która czuje się odpowiedzialna za dom, ukochane rodzeństwo, ojca lekkoducha i własną edukację, oraz Kasandra – rozpieszczona córka zamożnych ludzi, zagubiona w życiu, mająca do niego zgoła inne podejście – to bohaterki powieści. Mimo że mają różne spojrzenie na świat, łączy je przyjaźń. Prostolinijna Basia bywa bezradna wobec egzystencjalnych wywodów przyjaciółki, lecz nie wie, że ta zazdrości jej szarej codzienności i uciążliwych obowiązków. Choć temat powieści jest poważny, w dialogach nie brakuje humoru i celnych spostrzeżeń dotyczących współczesności. Absolutnym zaskoczeniem jest zakończenie, które zdaje się wywracać powieść do góry nogami.
Agnieszka Gil: Dziki szczaw
Upalny lipiec, maleńka wioska położona nad Pilicą, z dala od wielkich miast,
w środku pachnących żywicą lasów. Piętnastoletnia Łucja wraz z matką przyjeżdża na wakacje. Tu spotyka Mirka, miejscowego chłopaka, który właśnie dostał się do technikum
w pobliskim miasteczku. Słońce grzeje, serca zaczynają drżeć, ale trudno im się zbliżyć, nieraz nawet zwyczajnie porozmawiać – wyraźnie widać różnicę między dziewczyną z miasta a chłopakiem ze wsi. Ona zachwyca się świnkami wietnamskimi w gospodarstwie agroturystycznym, dla niego świnka to świnia – nad czym się tu roztkliwiać? Ona nie może się nadziwić, że za kogoś wybierają rodzice – on boi się sprzeciwić ojcu. Mnożą się nieporozumienia i przeszkody. Wreszcie zjawia się „ten trzeci”, Sławek…
To książka o chłopcu i dziewczynie, o pierwszym uczuciu, nieśmiałości, ambicjach rodziców i własnych marzeniach, o konkurencji i zazdrości. I o pszczołach.